Reklama

Adam Wajrak zabrał złotowian w podróż do Arktyki

24/06/2026 08:37

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Złotowie odbyło się spotkanie z Adamem Wajrakiem — znanym dziennikarzem, pisarzem, fotografem, popularyzatorem wiedzy przyrodniczej, społecznikiem i aktywistą ekologicznym. Gość opowiadał zgromadzonej publiczności o swoich wyprawach do Arktyki

Wtorkowe spotkanie przyciągnęło miłośników przyrody, podróży i opowieści z miejsc, gdzie świat wydaje się bardziej surowy, cichy i nieoczywisty. Adam Wajrak mówił zarówno o swoich pierwszych podróżach w polarne rejony, jak i o kolejnych wyprawach, które odbywał na przestrzeni lat. Od lat 90. wielokrotnie odwiedzał lodowate obszary świata, a jednym z najbardziej znanych kierunków jego arktycznych ekspedycji jest archipelag Svalbard. A. Wajrak był również na Grenlandii.

Opowieść podróżnika wzbogacona była prezentacją licznych fotografii. Dzięki nim uczestnicy mogli zobaczyć niezwykłe krajobrazy Arktyki, lepiej poczuć atmosferę miejsc, o których mówił gość spotkania. Była to nie tylko relacja z wypraw, lecz także opowieść o fascynacji naturą, uważności i potrzebie ochrony świata, który zmienia się szybciej, niż często chcemy zauważyć.

Reklama

Po kilkudziesięciominutowej prelekcji przyszedł czas na pytania od publiczności. Rozmowa nie zakończyła się wraz z oficjalną częścią wydarzenia, bo Adam Wajrak jeszcze długo rozmawiał z uczestnikami spotkania, podpisując książki i wpisując dedykacje, którym często towarzyszyły autorskie rysunki. Była to znakomita okazja do indywidualnych rozmów, kolejnych pytań i wymiany refleksji.

Adam Wajrak od początku istnienia „Gazety Wyborczej” jest związany z redakcją jako dziennikarz zajmujący się przede wszystkim tematyką przyrodniczą. Od 1997 roku mieszka w Teremiskach, wiosce położonej w Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze. W 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy. Za cykl artykułów poświęconych temu tematowi otrzymał w 2007 roku Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który istotnie wpłynął na życie Polaków. Jest również laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za tekst specjalistyczny, a także wyróżnienia Bohatera Europy przyznawanego przez amerykański tygodnik „Time” za działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Otrzymał również Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich, Nagrodę im. Andrzeja Wajdy oraz Nagrodę Planeta Lema. Współpracował z TVP2 i Planete+, prowadząc programy przyrodnicze. Jest także twórcą autorskiego kanału na YouTube „Tropem Wajraka”.

Reklama

Wizyta Adama Wajraka w Złotowie nie zakończyła się na wtorkowym spotkaniu w bibliotece. Na środowe popołudnie zaplanowano bowiem przyrodniczy spacer po mieście, podczas którego uczestnicy będą mogli posłuchać opowieści i ciekawostek o zwierzętach żyjących tuż obok nas, często bliżej, niż przypuszczamy.

Red.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama