To klasyczna pieczęć lakowa z herbem rodziny Działyńskich, którzy na przełomie XVII i XVIII wieku byli właścicielami tych ziem, m.in. Tarnówki. Co ciekawe, w 1995 roku Rada Gminy Tarnówka, w drodze uchwały, przyjęła ten herb jako gminny. To obecnie pierwsza w gminie Tarnówka rzecz nawiązująca do historii polskości tych ziem.
Mamy sporo cennych przedmiotów, ale są one związane z historią niemiecką. Ta pieczęć to namacalny dowód tego, że te ziemie należały kiedyś do książąt polskich
– mówi Tomasz Zbylut, radny Rady Gminy Tarnówka, a jednocześnie młody pasjonat historii. Jest przekonany, że to nie jedynie pokazowa, ozdobna pieczęć, a taka, która faktycznie była w użyciu przez ich właścicieli.
To tzw. referentka
– precyzuje swoje przekonanie.
Zanim pieczęć trafiła do urzędu gminy, została oczyszczona.
Widać na niej każdy szczegół herbu
– podkreśla wójt Jacek Mościcki. To on wylicytował pieczęć na allegro. Trafił na nią przypadkiem. Zapłacił za nią i podarował gminie historyczną pamiątkę. Wójt nie chce zdradzać wysokości transakcji, zapewnia jednak, że nie była wysoka.
W najbliższym czasie zrobimy w urzędzie gablotę, gdzie będzie można oglądać pieczęć
– zapowiada Mościcki.
Oprócz niej w urzędzie będą też zaprezentowane w formie wystawki pocztówki, które udało się kupić na przestrzeni ostatnich kilku lat, a które obrazują historię Tarnówki i okolic
Reklama
– dodaje Tomasz Zbylut. Podkreśla, że z historycznego punktu widzenia pocztówki także są bardzo cenne, pochodzą z końca dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Kilkuset letnia pieczęć za 246,50? Tyko zainstalujcie dobry system alarmowy żeby nie zginęła.
Lepiej i dosadniej nie dało się tego skomentować. A tak na marginesie to Naszego herbu nie ma ani w poczcie herbów ani nawet w statucie Naszej gminy. Tak że nie ma czym się chwalić.
"Historyczna pieczęć z gminnym herbem wróciła do Tarnówki" - ale jaja, to jeszcze trwa prima aprilis, czy nowy dzień gminnej wesołości? Jak wróciła tzn. że kiedyś była w Tarnówce używana - kiedy, przez kogo, może jakiś dokument sygnowany tą pieczęcią? Na dodatek z herbem Tarnówki, a nie herbem Ogończyk, którym pieczętowało się sporo rodzin szlacheckich. Herb Tarnówki od 1995 roku - został przyjęty przez ówczesnych radnych bez żadnych analiz naukowo-historycznych. W latach 90 nastąpiły w Polsce zmiany ustrojowe, wcześniejsze trzy snopy kojarzyły się z PRL, radni postanowili więc iść z duchem czasu i dokonać zmian. Tarnówka leży tuż obok Krajenki gdzie podobno były kiedyś dobra Działyńskich to z pewnością pola mieli w granicach gminy Tarnówka - herb fajny, spodobał się i tak zostało. I jeszcze jak się okazuje, pieczęć to "namacalny dowód tego, że te ziemie należały kiedyś do książąt polskich" - tak, tak zwłaszcza jeżeli dowód ten kupuje się na allegro. To taki sam namacalny dowód jak reklamówka TESCO świadczy, że jesteśmy kolonią brytyjską. Dopóki Panowie bawią się za prywatne pieniądze, życzę powodzenia i wesołej zabawy.
allegro aukcja nr 6005941370
Kilkuset letnia pieczęć za 246,50? Tyko zainstalujcie dobry system alarmowy żeby nie zginęła.
Lepiej i dosadniej nie dało się tego skomentować. A tak na marginesie to Naszego herbu nie ma ani w poczcie herbów ani nawet w statucie Naszej gminy. Tak że nie ma czym się chwalić.
"Historyczna pieczęć z gminnym herbem wróciła do Tarnówki" - ale jaja, to jeszcze trwa prima aprilis, czy nowy dzień gminnej wesołości? Jak wróciła tzn. że kiedyś była w Tarnówce używana - kiedy, przez kogo, może jakiś dokument sygnowany tą pieczęcią? Na dodatek z herbem Tarnówki, a nie herbem Ogończyk, którym pieczętowało się sporo rodzin szlacheckich. Herb Tarnówki od 1995 roku - został przyjęty przez ówczesnych radnych bez żadnych analiz naukowo-historycznych. W latach 90 nastąpiły w Polsce zmiany ustrojowe, wcześniejsze trzy snopy kojarzyły się z PRL, radni postanowili więc iść z duchem czasu i dokonać zmian. Tarnówka leży tuż obok Krajenki gdzie podobno były kiedyś dobra Działyńskich to z pewnością pola mieli w granicach gminy Tarnówka - herb fajny, spodobał się i tak zostało. I jeszcze jak się okazuje, pieczęć to "namacalny dowód tego, że te ziemie należały kiedyś do książąt polskich" - tak, tak zwłaszcza jeżeli dowód ten kupuje się na allegro. To taki sam namacalny dowód jak reklamówka TESCO świadczy, że jesteśmy kolonią brytyjską. Dopóki Panowie bawią się za prywatne pieniądze, życzę powodzenia i wesołej zabawy.