Reklama

Jakie badania warto wykonać po przebytym COVID-19?

25/03/2022 06:00

Pandemia SARS-CoV-2 ma wiele postaci. Od ciężkiej powodowanej szczepem koronawirusa o nazwie „Delta”, po stosunkowo lekkie odmiany „Omikron”. Niezależnie jednak od tego czy koronawirusa przeszliśmy ciężką, lekko, czy wręcz bezobjawowo, każdy z nas narażony jest na powikłania, które mogą mocno odbić się na naszym zdrowiu. Dziś mówi się już nawet o zespole „long COVID”, czyli długotrwałych skutkach przebytego zakażenia, które mogą utrzymywać się kilka miesięcy. Szacuje się, że „długi COVID”, w różnym stopniu dotyka co najmniej jednego na dziesięciu ozdrowieńców. Stąd po przechorowaniu COVID-19 warto wykonać przynajmniej kilka podstawowych badań.

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Zespół pocovidowy to termin określający wiele schorzeń, różnych narządów. Pacjenci zwykle odczuwają stan ogólnego osłabienia, szybko się męczą, mają zadyszki, a nierzadko zdarzają się także problemy neurologiczne. Czerwona lampka powinna zapalić nam się zawsze, gdy obserwować będziemy u siebie długotrwałe złe samopoczucie, stany lękowe, epizody depresyjne, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu faktów i wydarzeń. Długo utrzymujący się kaszel może świadczyć o infekcji płuc. Koronawirus może odbić się także na naszym sercu. Poza wspomnianymi powyżej problemami natury kardiologicznej jak zadyszka czy spadek formy czuć możemy bezpośrednie objawy świadczące o pocovidowych problemach z sercem – kołatanie serca, nierówna praca serca, ucisk i ból w klatce piersiowej, niskie lub wysokie ciśnienie. Diagnostyka zespołu pocovidowego jest trudna o tyle, że nawet ból głowy, brzucha, uszu, czy biegunka mogą być objawami powikłań po infekcji.

Jakie badania wykonać?

Diagnoza tego jak przebyta przez nas infekcja COVID-19 naprawdę wpłynęła na nasz organizm, wykonać trzeba co najmniej kilka podstawowych badań. Pomogą one diagnostom wykryć przyczyny naszych dolegliwości lub obrać kierunki, w których powinniśmy ich szukać, wykonując kolejne specjalistyczne badania. Jakie badania wykonać?

Reklama
  • morfologia krwi OB i CRP – to podstawowe przesiewowe badanie krwi, którego wyniki mogą poinformować nas o problemach z konkretnym narządem lub wskazać na toczący się w organizmie stan zapalny

  • cholesterol, HDL, LDL, trójglicerydy – pomagają w diagnozie chorób układu sercowo-naczyniowego

  • ciśnienie tętnicze krwi –wskazuje z jaką siłą krew jest pompowana przez serce, niskie ciśnienie krwi może oznaczać problemy natury kardiologicznej

  • poziom saturacji- wskaźnik poziomu tlenu w krwi, jeden z kluczowych wskaźników mierzonych w przebiegu infekcji SARS-CoV-2, może też oznaczać spadek efektywności pracy płuc, co będzie podstawą do przeprowadzenia kolejnych badań

    Reklama
  • EKG spoczynkowe– daje nam obraz aktywności serca w sytuacji braku dodatkowego obciążenia

  • echo sercabadanie echo serca ilustruje pracę serca, jest badaniem obrazującym mięsień sercowy podczas pracy, pozwala wykryć nieprawidłowości jego pracy, ale także w budowie organu

  • holter RR (ciśnieniowy)- zwykle zakładany na okres kilku godzin lub nawet dni, rejestruje ciśnienie krwi, a więc i pracę serca w sposób ciągły, dzięki czemu daje obraz jego pracy w odpowiedzi na różnego rodzaju bodźce z którymi stykamy się na co dzień

    Reklama
  • RTG klatki piersiowej- zdjęcie płuc, dróg oddechowych, serca, oraz naczyń, które znajdują się w obrębie klatki piersiowej 

  • rezonans magnetyczny – wykonywany u osób, które skarżą się na pogorszenie zdolności poznawczych, rezonans pozwala na prześwietlenie milimetr po milimetrze wnętrza naszej czaszki

Artykuł sponsorowany
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama