Reklama

W Złotowie wciąż funkcjonują szamba. Gdzie trafiają ścieki?

04/03/2016 06:05
W mieście wciąż są szamba. - Wiele z tych posesji, zużywających nawet 100 m³ wody rocznie, nie opróżnia zbiorników systematycznie lub wcale – mówi prezes MZWiK, Edyta Iwańska. A straż miejska nakłada mandaty

W mieście nadal funkcjonują szamba. Z moich informacji wynika, że jest ich ponad czterdzieści

– wilka z lasu wywołuje Roman Głyżewski. To radny Rady Miejskiej Złotowa zauważa, że w XXI wieku w mieście ścieki wciąż trafiają do zbiorników i to niekoniecznie szczelnych.

Chodzi o to, by zlokalizować te, z których ścieki zanieczyszczają środowisko

– rajca przypomina, że na początku lat 90. ubiegłego stulecia gros nieczystości komunalnych zasilało złotowskie jeziora.

Czy te szamba są przez miasto objęte stałym monitoringiem? Niektóre są blisko jezior. Na pewno z części ścieki idą bokiem

Reklama

– uważa.

Z danych Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Złotowie wynika, że w mieście funkcjonuje 27 szamb.

Wiele z tych posesji, zużywających nawet 100 m³ wody rocznie, nie opróżnia zbiorników systematycznie lub wcale. Dotyczy to głównie ulic Kujańskiej, Zamkowej, Leśnej, Łowieckiej i innych

– podaje prezes spółki Edyta Iwańska. Właściciele tych zbiorników powinni okazywać dowody wywozu ścieków do oczyszczalni. Opróżnianie szamb powinno się odbywać nie rzadziej niż raz na kwartał – przyjęcie starszych, zagniłych ścieków na oczyszczalnię powinno być niemożliwe. Posiadanie dowodów wywozu sprawdza Straż Miejska Złotowa.

Reklama

Co roku MZWiK przekazuje nam informacje o tym, kto ma szambo i ile wody zużywa. W 2015 roku przeprowadzaliśmy kontrole w marcu i maju. Nałożyliśmy cztery mandaty

– komendant Ryszard Macanko zaznacza, że brak rachunków jest wykroczeniem. Grozi za to mandat do 500 złotych.

Prezes Edyta Iwańska ma nadzieję, że na świadomość ekologiczną złotowian posiadających szamba wpłyną też kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Pile.

Nam nie chodzi o karanie, ale o namówienie tych osób do podłączenia się do sieci kanalizacyjnej

Reklama

– zaznacza komendant Macanko.

Ścieki na raty

Ci, których prezes Iwańska wskazała jako potencjalnych trucicieli mają techniczną możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Nie robią tego, tłumacząc się głównie względami ekonomicznymi.

MZWiK w ubiegłych latach zwracał się do właścicieli wszystkich posesji z różnymi propozycjami, m.in. zleceniem naszej firmie wybudowania przyłączy w okazyjnej cenie i możliwości rozłożenia należności za usługę na raty

– twierdzi E. Iwańska.

Niestety w ubiegłym roku tylko czterech właścicieli posesji zdecydowało się na podłączenie do kanalizacji

Reklama

– dodaje. Problem w tym, że prawo nie daje możliwości zmuszenia kogokolwiek do włączenia się w sieć kanalizacyjną.

Na terenie miasta znajdują się także posesje, które nie posiadają takich możliwości lub ich przyłączenie jest ekonomicznie nieuzasadnione. Są to m.in. amfiteatr, GPZ należący do Spółki ENEA oraz budynki tzw. starej rakarni.

W mieście położone są także cztery przydomowe oczyszczalnie ścieków, w których regularnie powinny być opróżniane zbiorniki z osadów ściekowych

– informuje szefowa wodociągów.

Reklama

Miejskiemu Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Złotowie zależy na przyłączaniu nowych dostawców ścieków z dwóch powodów: ekologicznego i finansowego.

Zaprojektowana w latach 80. ubiegłego wieku oczyszczalnia ścieków przygotowana była na przyjęcie trzykrotnie większej ilości nieczystości niż obecnie jest do niej kierowane

– podaje E. Iwańska. To powoduje, że koszty jej utrzymania są wysokie. By zwiększyć ilość przyjmowanych ścieków od stycznia tego roku oczyszczalnia miejska przy ul. Brzozowej przyjmuje osady z przydomowych oczyszczalni ścieków, a wkrótce MZWiK zaoferuje usługę wywozu zbiorników bezodpływowych z terenu prawie całego powiatu.

Reklama

Oby wśród jego klientów znaleźli się złotowianie, którzy od lat upierają się przy korzystaniu z szamb.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ktoś - niezalogowany 2016-03-06 22:52:17

    Zlecać wywozu MZWiKowi nie musisz, ale poza nimi jest tylko jeszcze jedna firma na naszym terenie, która może wywozić nieczystości, a tak czy inaczej każdy wywóz musi być udokumentowany rachunkiem od firmy świadczącej usługę oraz kwitem z oczyszczalni przyjmującej nieczystości..

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zlotowianin - niezalogowany 2016-03-04 19:46:54

    Jestem podłączony do miejskiej kanalizacji. Ale wypowiedzi monopolisty mnie zbulwersowały! Bezsprzecznie jest monopolistą ale wypowiedzi mogły by być bardziej wyważone a nie wypowiadane z pozycji "i tak postawię na swoim"! A wiec: 1. Wiele z tych posesji, zużywających nawet 100 m³ wody rocznie, nie opróżnia zbiorników systematycznie lub wcale – mówi prezes MZWiK, Edyta Iwańska. Ciekawe, skąd to wie?! Przecież nie muszę wynajmować beczkowozu z MZWiK! WYpowiedź tendencyjna! 2. "zleceniem naszej firmie wybudowania przyłączy w okazyjnej cenie i możliwości rozłożenia należności za usługę na raty" - to już szczyt! Inny wykonawca zrobi to samo za pół ceny oferowanej przez MZWiK! 3. MZWiK zależy na przyłączaniu nowych dostawców ścieków z dwóch powodów: ekologicznego i FINANSOWEGO - choć jedna szczera wypowiedź! 4. Co roku MZWiK przekazuje nam informacje o tym, kto ma szambo i ile wody zużywa - czy to czasami nie jest naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych! Nie upoważniałem MZWiK do udostępniania moich danych Straży Miejskiej. Tak wiem, że MZWiK to w zasadzie własność UM ale czy jednak to nie jest naruszenie ustawy?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama