Z uwzględnieniem wskazówek złotowskiej policji samorząd rozbuduje w tym roku miejski monitoring. Tym razem o miejsca na obrzeżach miasta. Kamery mają pojawić się na wyjazdach w kierunku Piły (przejścia dla pieszych przy Zwierzyńcu oraz na ulicy Staszica), Jastrowia (ostatnie pasy na Jastrowskiej), a także prawdopodobnie na ulicy Chojnickiej, przy zjeździe na cmentarz. Na rozbudowę monitoringu miasto ma przeznaczyć w tym roku 15 tys. zł.
Burmistrz podkreśla, że obecnie w mieście pracuje trzydzieści kamer. Dwadzieścia dwie to starsze typy urządzeń, z których rejestrowane dane są okresowo przechowywane. Osiem nowszych kamer cyfrowych przekazano kilkanaście miesięcy temu do dyspozycji policji, gdzie funkcjonariusze na bieżąco monitorują widoczne na monitorach wydarzenia w mieście.
Swoim zasięgiem kamery obejmują centrum miasta i jego newralgiczne miejsca
– mówi komendant straży miejskiej Ryszard Macanko. Adam Pulit zapowiada na kolejne lata cykliczną wymianę kamer na cyfrowe, zapewniające znacznie wyższą jakość obrazu. Czy instalowanie monitoringu, ponoszenie takich kosztów rzeczywiście ma sens? Przynosi wymierne efekty? Zdaniem burmistrza wcześniej faktycznie różnie z tym bywało, ale od czasu, gdy urząd nawiązał współpracę z komendą i policjanci na bieżąco obserwują, co dzieje się w mieście, zasadność instalowania urządzeń jest bezsprzeczna.
To nie jest tak, że kamery sobie wiszą i nic z tego nie wynika. Nikt w mieście nie powinien mieć obecnie takiego przeświadczenia. Podgląd z kamer nieustannie jest obecny w dyżurce złotowskiej policji i jest wykorzystywany w codziennej pracy policyjnych służb. Mamy też dowody na skuteczne wykorzystanie monitoringu. Dzięki kamerom udaje się ustalić sprawców. W taki sposób doszliśmy np. do osoby, która uszkodziła fontannę na placu Paderewskiego czy sprawców uszkodzeń oświetlenia ulicznego
– dodaje burmistrz. Korzystanie z zapisów kamer potwierdza złotowska policja.
Obraz z monitoringu nie jest może idealny, ale obecność kamer jest przydatna. Dość często z nich korzystamy. Trudno w tym względzie o dokładne statystyki. Na pewno przydałaby się większa ilość kamer, zwłaszcza na wylotach miasta
– mówi Izabela Wrotek ze złotowskiej policji.
Jesteśmy objęci monitoringiem i mam nadzieję, że podnosi to poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców
– mówi burmistrz, zapowiadając, że w przyszłości kamery być może zawisną również na obrzeżach miasta od strony ulic 8–go Marca i Kujańskiej.
Tylko ledy – Na wspomnianych przejściach ma się pojawić nie tylko monitoring, ale pasy mają być również doświetlone. Na ten cel miasto ma przewidziane w budżecie około...
Większość ENEI – W mieście są 2334 punkty świetlne. 1405 należy do ENEI, a 919 do miasta. – Światłem ledowym oświetla nas aktualnie ponad 170 opraw. W ostatnim czasie wymieniliśmy kolejnych...
To samo, ale drożej – Deklaruje, że na ile będzie to możliwe, miasto będzie dążyć do systematycznego przejmowania istniejących punktów świetlnych od ENEI, a przy budowie nowych...
Na wspomnianych przejściach ma się pojawić nie tylko monitoring, ale pasy mają być również doświetlone. Na ten cel miasto ma przewidziane w budżecie około 80 tys. zł.
Zgodnie z przyjętą przez nas polityką w tym zakresie będzie to oświetlenie ledowe
– zapowiada burmistrz, argumentując, że efektywność energetyczna takiej technologii jest bezsprzeczna.
To nie jest już tak kosztowna technologia jak dawniej. Różnica jest tak mała, a oszczędności tak wyraźne, że nie ma nad czym już się zastanawiać
– uważa Adam Pulit.
Nie zakładam już żadnej wymiany, modernizacji czy budowy oświetlenia w Złotowie w tradycyjnej technologii. Od momentu kiedy sprawuję funkcję burmistrza każda inwestycja w tym zakresie była wykonana przy zastosowaniu oświetlenia ledowego
– burmistrz precyzuje, że chodzi nie tylko o oświetlenie przejść dla pieszych, ale również nowe lampy wzdłuż ulic.
W mieście są 2334 punkty świetlne. 1405 należy do ENEI, a 919 do miasta.
Światłem ledowym oświetla nas aktualnie ponad 170 opraw. W ostatnim czasie wymieniliśmy kolejnych kilkadziesiąt punktów przy ulicach: alei Rodła, Dorsza, Kokowskiego, Studziennej, Słowackiego, Kopernika, Zamkowej i Wioślarskiej. W przypadku tej ostatniej ulicy samorząd pozyskał dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł od złotowskiego MZUK–u w ramach partnerskiego porozumienia. Spółka przekazała pieniądze na rzecz miasta przy wejściu w instalację Regionalnej Instalacji Przerobu Odpadów Komunalnych
Reklama
– przypomina burmistrz. Dodaje, że ledowe oświetlenie działa również przy przejściach dla pieszych na: Obrońców Warszawy, Westerplatte, Kościuszki i alei Piasta. Czy można wykazać, jakie przyniosło to oszczędności?
Sam chciałbym mieć taką wiedzę, ale to trudne do porównania. W skali miasta tego w zasadzie nie da się zbilansować. Liczniki są zakładane na dużych obwodach, nie mamy wydzielonych ledowych linii podpiętych pod oddzielny licznik, które można byłoby porównać z danymi za poprzedni okres. Globalnie, w skali całego miasta, trudno też odnotować spadek kosztów ze względu na to, że dochodzą nowe odcinki przy nowych drogach albo oświetlenie jest rozbudowywane
Reklama
– mówi Adam Pulit.
Deklaruje, że na ile będzie to możliwe, miasto będzie dążyć do systematycznego przejmowania istniejących punktów świetlnych od ENEI, a przy budowie nowych inwestycji drogowo–chodnikowych od razu budować własną instalację.
Kontynuuję tu politykę poprzedniego burmistrza i wedle mojej wiedzy nie jest to praktyka powszechna. Z tego co wiem, w okolicy dzieje się tak jeszcze w Czarnkowie. Ma to jednak duży sens ponieważ zauważamy, że roczne koszty utrzymania własnych instalacji są znacznie niższe niż stawki, które w ramach utrzymania swojej sieci proponuje nam ENEA. Obecnie efekt jest taki, że co roku muszę zawierać dwie umowy: jedną z ENEĄ na utrzymanie oświetlenia ENEI i drugą z operatorem wyłonionym w postępowaniu na utrzymanie własnego oświetlenia. Zdarzyło się już i tak, że ta sama firma była operatorem do bieżącego utrzymania oświetlenia obu własności i niekiedy koszt tej samej usługi różnił się o sto procent
Reklama
– porównuje Adam Pulit.[[/pay]]
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Monitoring większy dobra sprawą :-) na Moniuszki Westerplatte
Ledowe oświelenie to mniejsze koszty dla miasta.
Dobry pomysł z tymi kamerami,i jeszcze lepszy z doświetlaniem przejść,bardzo poprawia bezpieczeństwo jak i komfort użytkowników
Monitoring większy dobra sprawą :-) na Moniuszki Westerplatte
Ledowe oświelenie to mniejsze koszty dla miasta.
Dobry pomysł z tymi kamerami,i jeszcze lepszy z doświetlaniem przejść,bardzo poprawia bezpieczeństwo jak i komfort użytkowników