Reklama

Park w Międzybłociu?

13/01/2017 07:00
Rozpoczęły się prace zmierzające do odnowienia zabytkowego parku z początku XX wieku. Jak na razie zlikwidowano nielegalne wysypisko śmieci, wywożąc 132 tony odpadów!

Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w podzłotowskiej miejscowości jest park wpisany do ewidencji zabytków. Skręcając z drogi Złotów - Kujan za wiaduktem na Międzybłocie, po lewej stronie, wzdłuż drogi mija się dawny park. Rozciąga się on na ponad 12 ha. Choć dziś ten zadrzewiony teren bardziej przypomina las i trudno w nim dopatrzeć się założenia parkowego, to na początku XX wieku był to pielęgnowany park, w którym można było znaleźć także rośliny spoza naszego kontynentu.

Rewaloryzacja

Mając na względzie dziedzictwo kulturowe oraz walory przyrodnicze, o rewaloryzację parku postanowiło zadbać zarządzające tym terenem Nadleśnictwo Złotów oraz Stowarzyszenie Ekologiczne Eco-Moneo w Złotowie. Na ten rok zaplanowane są prace projektowe, obejmujące inwentaryzację parku, koncepcję zagospodarowania oraz projekt wykonawczy. Główne założenia będą konsultowane z lokalną społecznością. Z gotową dokumentacją będzie można ubiegać się o pozyskanie pieniędzy z zewnętrznych funduszów. Zasadnicze prace mają rozpocząć się w 2018 roku i ukończone do roku 2020. Będzie to data symboliczna, gdyż w 1920 powstały wstępne założenia parkowe. W wyniku rewaloryzacji prawdopodobnie zostanie przetrzebiona istniejąca roślinność, dokonane zostaną nowe nasadzenia, powstaną ścieżki spacerowe i rowerowe, przecinające m.in. płynący przez park kanał. Osoby zaangażowane w przedsięwzięcie mają nadzieję, że do pomocy uda się przekonać lokalną społeczność wraz z samorządowcami gminy i miasta.

Reklama

Takie widoki są niedopuszczlane - odnowiony park ma być przykładem tego jak dbać o własne otoczenie

Tony śmieci

Pierwsze kroki zmierzające do rewaloryzacji zostały już podjęte. W grudniu przystąpiono do prac porządkowych w parku. Już na wstępie trafiła się niemiła niespodzianka, która zaszokowała Joachima Wiese ze stowarzyszenia ekologicznego. Otóż w bliskim sąsiedztwie wsi natrafiono na dzikie wysypisko śmieci. Takie odkrycie nie byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyż niestety śmiecenie w lasach wciąż jest dość częstą praktyką, gdyby nie ilość wyrzuconych śmieci. - Jedenaście ciężarówek wywiozło stamtąd 132 tony odpadów zmieszanych z ziemią i gruzem! Ponadto zebrano przeszło dwadzieścia 120-litrowych worków ze śmieciami – opisuje skalę wysypiska Łukasz Galimski ze złotowskiego nadleśnictwa. Są obawy, że takich miejsc na terenie parku może być więcej. To tylko przekonuje inicjatorów rewaloryzacji o słuszności przedsięwzięcia. Joachim Wiese chce, aby projekt wiązał się także z edukacją ekologiczną. Realizacja zadania ma przekonać do tego, że lasy, parki i inne tereny zielone pełnią dla nas ważną rolę i mogą nam służyć znacznie lepiej jeśli będziemy o nie dbać i przestaniemy zaśmiecać środowisko. Podkreśla, że park jest dobrem wspólnym i w związku z tym do odpowiedzialności za niego powinni się poczuwać także mieszkańcy Międzybłocia i Złotowa oraz samorząd Gminy Złotów.

Reklama

Joachim Wiese (po lewej) i Łukasz Galimski z nadzieją patrzą w przyszłość parku

Park Iwańskiego

Powstanie parku związane jest z osobą Friedricha Iwańskiego, jednego z najbogatszych przedsiębiorców przedwojennego Złotowa. Prowadził on interesy także w Berlinie i Prusach Wschodnich, a w Złotowie zasłynął z budowy kolejki linowej dowożącej piasek z Góry Wilhelma do jego zakładu przy ul. Kolejowej. W Międzybłociu posiadał on m.in. cegielnię, warsztat prefabrykatów cementowych oraz wytwórnię papy. Jego inicjatywą było także przekształcenie lasu sosnowego w park, do którego sprowadzał różne gatunki roślin, także spoza Europy. Docelowo parkiem miało być objęte aż 75 ha ziemi. Ponadto na początku XX wieku zbudował tam folwark. Niestety II wojna światowa przyniosła temu pięknemu miejscu niepowetowane straty. Iwański wojnę przeżył, ale został pozbawiony majątku na ziemiach, które przyłączono do Polski. Zniszczony w czasie wojny park wraz z zabudowaniami, pozbawiony pierwotnego właściciela, ulegał dalszej dewastacji. Niemniej został wpisany do ewidencji zabytków.

Reklama

Na rowerowym szlaku

Odnowiony park ma być miejscem rekreacji i wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Międzybłocia. Z racji bliskości miasta korzystać z niego będą na pewno także złotowianie, a zapewne również miłośnicy wycieczek rowerowych. Joachim Wiese wierzy, że kiedyś powstanie wreszcie planowana od lat ścieżka rowerowa poprowadzona do Kujana starymi torami. Położony w sąsiedztwie tej trasy park będzie wówczas miejscem, w którym warto się zatrzymać.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    oburzony - niezalogowany 2017-01-13 12:53:04

    to nie mieszkańcy Międzybłocia tylko mieszkańcy Złotowa wywożą te śmieci !!!! !!! !!!! my wszyscy się znamy, nikt czegoś takiego nie robi, to mieszkańcy Złotowa przyjeżdżają i pytają kto przyjmuje gruz (gruz ze śmieciami)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    yyy - niezalogowany 2017-01-13 12:50:42

    słownika ortograficznego nie masz w domu grafomanie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkanka Międzybłocia - niezalogowany 2017-01-13 12:49:54

    Przecież to nielegalne wysypisko nie jest sprawką mieszkańców! Czy ktoś normalny wysypuje w pobliżu swojego domu śmieci ? Nikt ! Nieraz idąc z psem na spacer widzę jak koło mnie przejeżdżają auta, zatrzymują się kilometr dalej koło lasu - szybka akcja worek w ruch do lasu, nie zdążę nawet spisać numerów rejestracyjnych! Często mieszkańcy Złotowa zatrzymują się i pytają mnie gdzie na Międzybłociu można wywieźć gruz (patrzę przyczepka z odpadami gruz plus plastikowe wiaderka, toalety wc itp.) za każdym razem odpowiadam to samo - NIGDZIE NIE WOLNO!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo zlotowskie.pl




Reklama